Annual competition for the National Award of Professional Education
The annual competition for the National Award of Vocational Education has been held since 2017, with the support of the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia, organized by the Millennium Foundation. Its purpose is to develop and popularize professional education as an important component of strengthening the country's economy.
The general sponsor of the competition is the Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation. Within the framework of the event, the winners were identified in four competition categories. The Academy of Business and Technologies was a finalist in the Vocational Education Business Partner of the Year nomination.
The event was attended by the Minister of Education, Science and Youth of Georgia Aleksandre Tsuladze, Deputy Minister Baia Kvitsiani, representatives of international donor organizations, the professional education sector and business, and other invited guests.
Vice-speaker of the Parliament, member of the Education, Science and Youth Affairs Committee Nino Tsilosani, Executive Director of the Millennium Fund Magda Maghradze,  Ambassador of Israel to Georgia Hadas Meitsadi, Head of Professional Skills Agency Irina Margishvili, Executive Director of Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation, Zurab Kervalishvili and Executive Director of Georgian Business Association Levan Vepkhvadze made a speech before the audience.