An online meeting dedicated to the international event VET Connect 2.0
On March 18 of this year, an online information meeting was held under the coordination  of the Professional Skills Agency of Georgia. The meeting was dedicated to the international event VET Connect 2.0 planned for May.
The purpose of the event is to deepen cooperation between Georgian and international vocational schools and to establish new partnership relations.
The program of the event, terms of participation and benefits were discussed in detail at the online information meeting.  The meeting was attended by Rector of BTA Mrs. Sofia Macharashvili and Legal Assurance Manager Mr. Devi Khvediliani.
Partner companies and organizations
Academy of Business and Technology collaborates with more than fifty companies and organizations. Companies actively participate in the internships of cooperating students and their subsequent employment.